Žijeme Hrou v roce 2020 z pohledu hlavního trenéra žáků Martina Pavla

Přinášíme rozhovor s hlavním trenérem žáků Martinem Pavlem, který vyšel v časopise myFace (vydání listopad/prosinec 2020)

Kunštát, Lysice, Drnovice, Olešnice a Bořitov. Tyto fotbalové kluby se podílí na činnosti spolku a fotbalového klubu Žijeme Hrou, který se zaměřuje na fotbal, sportovní aktivity a výchovu dětí a mládeže. O činnosti a novinkách jsme si povídali s hlavním trenérem žáků Martinem Pavlem?

 • Martine, co je nového ve spolku Žijeme Hrou?
  I přes to, že jsme jarní sezónu nemohli dohrát, jak jsme zvyklí, jsme v Žijeme Hrou zažili opět úspěšný ročník. Obavy z toho, že se po nucené jarní pauze nevrátí  děti zpět ke sportu se u nás nepotvrdily. Ba naopak jsme registrovali v našem regionu ještě větší zájem o fotbal než dříve. Téměř všechny děti přišly natěšené a plné energie zpět na fotbalová hřiště. Velkým úspěchem skončily také letní fotbalové kempy. Letos jsme uspořádaly celkem 4 turnusy (3 v Kunštátě, 1 v Lysicích) s rekordní účastí . Celkem se zúčastnilo 150 dětí a sportovní úroveň letních kempů se nám podařilo zase posunout o velký krok dopředu.
 • Letošní rok je hodně specifický. Jak moc ovlivnil vaši činnost?
  Vlivem vládních opatření z března letošního roku jsme byli nuceni naši tréninkovou a zápasovou činnost téměř na 2 měsíce přerušit. Tuhle neplánovanou přestávku jsme využili k drobným vylepšením a revitalizaci našich fotbalových areálů v Kunštátě a Lysicích. Nemohli jsme trénovat skupinově  a tak jsme se zájemci vedli individuální tréninky, natáčeli metodická videa a také se věnovali nutné administrativě na kterou nezbývá přes rok tolik času.
 • Co všechno jste stihli a můžeš vypíchnout největší úspěchy?
  11. května jsme opět zahájili tréninkový proces všech našich mládežnických kategorií. Vzhledem k tomu, že byly zrušeny všechny soutěže, domlouvali jsme různé přípravné zápasy a turnaje. V červenci jsme se zúčastnili turnajů mladších žáků v Ratíškovicích, kde jsme vybojovali umístění na stupních vítězů za 3. místo a následně jsme dokonce vyhráli celý turnaj v Blansku. V novém soutěžním ročníku se starší dorostenci pohybují na 1. místě krajského přeboru. Stejně tak žáci mladší. Starší žáci, se i přes výrazně mladší kádr oproti ostatním, pohybují ve své soutěži v lepší polovině.

  Úspěchem pro nás skončily také zimní halové turnaje, které jsme pořádali od listopadu do března téměř každou sobotu a neděli ve sportovních halách ve Svitávce a v Kunštátě. Byly určeny pro všechny kategorie od nejmenších přípravek, přes žáky, dorostence až po muže a ženy. Zájem byl velký a nový model turnajů si týmy chválily. Uvidíme, jestli se vzhledem k aktuálním opatřením podaří turnaje pro následující zimu uspořádat ve stejném rozsahu. Zatím s tím počítáme. Termíny již jsou zveřejněny na stránkách www.zijemehrou.cz

 

 • Máš na starosti kategorii žáků. Jak seš spokojen s výsledky svých svěřenců?
  Co se týče kategorie žáků, nestavíme na první místo aktuální výsledky jednotlivých zápasů nebo pořadí v tabulkách, ale především dovednosti hráčů, herní principy, projev a způsob hry daných mužstev. Pokud se tyto činnosti kvalitně zvládnou v ranném věku sportovce, výsledky dříve, či později zákonitě přijdou samy. Výborným výsledkem a důkazem kvalitní práce je pravidelná účast dětí na tréninku. A ta se nám u žáků pohybuje kolem 50 dětí za tréninkovou jednotku. 
 • V čem je tato kategorie specifická?
  Každá věková kategorie má svá specifika. U žáků je to příchod a nástup puberty, zrychlený růst a na to navazující možná diskoordinace. To může na nějaký čas vést ke zhoršení dříve osvojených dovedností. Avšak nové pohybové dovednosti se učí velmi rychle. Zvyšuje se také význam týmu a kolektivu, ve kterém hráč působí.
 • Máš v žácích nějaký mimořádný talent?
  Šikovných hráčů, kteří by si zasloužili zmínku je celá řada. Naši hráči se pravidelně účastní turnajů pod hlavičkou  výběrů OFS Blansko, kde patří ke klíčovým hráčům. V únoru vyhrál ročník 2008 ve Znojmě turnaj výběrů celé Jižní Moravy. Náš Jan Fadrný byl zvolen nejlepším hráčem turnaje. Dále ke klíčovým hráčům patřili Lukáš Doležal, Tomáš Setnička, Tomáš Kotek a v bráně František Tenora. O rok dříve se ocenění pro nejlepšího hráče dostalo na meziokresním turnaji v Rosicích také Vladislavu Němcovi. Není tak divu, že o naše hráče je velký zájem v TOP klubech celé Jižní Moravy.
  Začátkem října se také Edita Setničková účastnila svého druhého srazu ženské reprezentace ČR U15 v Uherském Brodě. V konkurenci velkých týmů České republiky jako jsou pražská S, Slovácko, Baník Ostrava nebo např. Viktoria Plzeň je nominace Edity pro Žijeme Hrou velkým úspěchem a vyznamenáním. 
 • Trenérů a hráčů je dostatek? Případně, mohou se k vám i nadále hlásit další zájemci?
  Jak se říká, hráčů a trenérů není nikdy dost ;-) V současné době se tréninků žáků pravidelně účastní na 50 dětí. A to je počet, který je samozřejmě nad síly jednoho člověka. Proto společně pracujeme v  trenérském týmu já, Marek Štencl, Pavel Blaha, Jiří Vorlický ml., Stanislav Dvořáček a Vladan Horák. Kdyby však měl někdo zájem náš trenérský tým rozšířit, má u nás vždy dveře otevřené. Není nutná ani žádná licence. Nového trenéra sami zaškolíme a zajistíme účast na trenérských licencích. To stejné platí i o zájemce z řad hráčů. Jednou z našich základních hodnot je, že nabízíme fotbal pro všechny bez rozdílů. A tak každého nového zájemce na tréninku rádi uvidíme.

 

 • Prozraď, jaká byla tvoje cesta k fotbalu a co všechno máš za sebou?
  Fotbal mě fascinoval od mala a hlavně s dědou jsem ho ze začátku hodně rozebíral. Nejvíce mě vždy lákalo chytání a tedy post brankáře. Proč zrovna brankář? Asi proto, že zde jste buď hrdinou nebo zatracovaným. Nic mezi. Prostě post, kde se neodpouští chyby. Pořádně hrát jsem ho paradoxně začal až v pozdějším věku kolem 14 let, kdy jsem to zkoušel v boskovickém dorostu a dále pak ve Svitávce, kde aktivně chytám za místní mužský tým doteď. Trénování se aktivně věnuji od 20 let, kdy jsem nejdříve začínal ve Svitávce, jako trenér přípravek a poté s malou přestávkou pokračoval  v Žijeme Hrou v roli trenéra žáků. Vedu také výběry okresu Blansko a jsem člen komise mládeže. V loňském roce jsem úspěšně dokončil studium trenéra UEFA A licence.
 • Trénování ses začal věnovat v poměrně mladém věku? Co tě na tom nejvíce baví?
  Ano, musím říct, že se trénování věnuji už více jak 10 let. Nejvíce mě baví vidět na hráčích ten pokrok, který díky tréninku mohou dosáhnout a také, že mohu pozitivně ovlivnit osobnost mladého člověka.
 • Tvůj oblíbený klub?
  Mám rád německý fotbal. A tak rozhodnutí fandit v letošním finále Ligy mistrů Bayernu  Mnichov, který je také mým oblíbeným klubem, bylo jasné.
 • Co rád děláš kromě fotbalu? Máš nějaké koníčky, něco, při čem relaxuješ, odpočíváš?
  Ve volném čase si rád vyjedu na kole, nebo si jdu zaběhat. Skvěle si u toho pročistím hlavu. Rád si také pustím nějaký dobrý film, nebo strávím večer s přáteli u dobrého pivka.
 • Tvoje přání, sen, cíl do budoucna? Ať už osobní nebo sportovní?
  Chtěl bych hlavně popřát všem pevné zdraví, které je nejen v dnešní nejisté a zvláštní době potřeba a také více pozitivní nálady. S úsměvem jde totiž všechno lépe. Chtěl bych také za spolek Žijeme Hrou poděkovat jednotlivým obcím, partnerům a všem lidem, kteří nás podporují v práci s dětmi a vidí v ní smysl. Moc si toho vážíme.

 

Sdílet na Facebooku