Příprava dorostu na nadcházející sezónu

Dorost zahájil letní přípravu postupně s uvolňováním pravidel pro hromadné trénování sportovních oddílů. V první fázi jsme spíše dohrávali předčasně ukončenou sezónu a vrcholem tohoto období byla zakončená a slavnostní vyřazení hráčů ročníku 2001.

Druhá fáze byla již samotná příprava na nadcházející sezónu 2020/2021, do které nastoupí ročníky 2002 a 2003 – starší dorost a 2004, 2005 – dorost mladší. Rovněž je plánováno i využití některých hráčů z žákovských kategorií, což bylo již v minulé sezóně běžným faktem. Díky velkému počtu starších dorostenců je počítáno i s prostupností hráčů do mužských týmů a to jak do „A“ mužstva FK Kunštát, tak i do rezervního týmu. Kluci by měli získávat cenné zkušenosti v dospělém fotbale a neměli by být pouhými střídajícími hráči, ale již nyní mají kvalitu na to, aby svými výkony mužským týmům pomohli.

Tréninkového procesu se účastnilo velké množství hráčů především starších ročníků, kteří po fotbalovém půstu měli do trénování velkou chuť. Mladší dorost s tréninkovou docházkou bojuje, a proto je řada tréninků spojována se starší kategorií. Samotný tréninkový proces se odehrával primárně na hřišti, ale díky dobrému zázemí a vlastnímu materiálnímu vybavení byla do tréninku zařazena i vybraná posilovací cvičení. Navíc řada hráčů využívá posilovnu i nad rámec tréninků a „seká břišáky do plavek.“

Tréninky byly doplněny i o přípravná utkání. Starší dorostenci sehráli poměrně dobré zápasy a prokázali svou fotbalovou kvalitu založenou zejména na rychlém přechodu a efektivních brejcích. V celé přípravě se dále zaměřujeme na kvalitu držení míče, změně tempa hry, postupném útoku a na zapojování všech hráčů do obranné i útočné činnosti. Záměrně jsme volili i silné soupeře, kteří nabízejí časoprostorový tlak, rychlejší tempo hry a tudíž vyšší nároky na rychlejší rozhodovací a akční procesy ve hře.

FKK „B“- muži 2:1 ŽH U19,
SK Moravan Svitávka - muži 0:4 ŽH U19
FK Blansko U19 3:6 ŽH U19,
FKK „A“ - muži 10:4 ŽH U19,
Slatina/Slovan Brno 0:2 ŽH U19
1.SK Prostějov : ŽH U19

 

Týmová práce s mladším dorostem je takřka nemožná, jelikož kluků chodí na tréninky málo. S hráči tedy pracujeme zejména na herních činnostech jednotlivce a herních kombinacích. K herním systémům se takřka nedostáváme a to je v zápasech poměrně dost znát. Samotní hráči jsou s míčem i pohybovou kulturou velice šikovní a řada z nich soupeře individuálně převyšuje, ale v samotných zápasech to zkrátka a dobře spolu neladí. I když se snažíme, aby si hráči nastavovali vlastní vnitřní soutěž a cíle v utkání, je jasné, že řada z nich vlivem špatného výsledku i samotné hry ztrácí v průběhu zápasu motivaci a chuť do hry. Důležité tedy je, aby se kluci sešli ve větším počtu na tréninku, poznali se a vytvořili tým, jelikož je zde velký potenciál, to jak moc bude naplněn, zálež jen na nich.

 

Rájec Jestřebí 2:5 ŽH U17,
ČAFC Židenice 7:2 ŽH U1Z,
FK Blansko 13:0 ŽH U17,
SK Líšeň : ŽH U17
1.SK Prostějov : ŽH U17
 

Pavel Blaha (trenér)

Sdílet na Facebooku