Hodnocení podzimu 2019 žákovských týmů

Sezona 2019 / 2020 začala týdenním prázdninovým letním kempem Žijeme Hrou v Kunštátě, kterého se účastnilo na 25 hráčů aktuálního kádru. Po kempu volně započala příprava, avšak celý kádr, jak už to tak bývá se zkompletoval až začátkem září po letních prázdninách.

STARŠÍ ŽÁCI

Ročník narození 2005 je aktuálně u starších žáků dorazovým. Tzn. po sezoně přechází tito hráči do mladšího dorostu. Tento ročník je pro nás aktuálně početně slabším a to se projevilo přes podzimní část na předváděné hře, ale i získaných bodech do tabulky. V těchto krajských soutěžích je každý rok velice znát a tak se nelze divit, že jsme některé zápasy výsledkově příliš nezvládli. Ovšem hráči vždy hráli naplno, s určitým cílem a zaměřením v každém utkání. S tímto faktem jsme, ale před sezonou počítali.

Z ročníku 2005 jsme měli v sestavě tyto hráče: Jakub Kazda, Jakub Tesař, Adam Chytrý a Jakub Havel + děvčata Veroniku Španělovou (2004), Lucii Janouškovou, Sáru Chmelíčkovou a Petru Šínovou. Zbytek kádru tvoří hráči ročníku narození 2006. Nutno podotknout, že jsme zřejmě jediným týmem v Jihomoravském kraji hrající krajskou soutěž žáků, kde pravidelně v sestavě nastupují 4 děvčata. Holky se však klukům snaží vyrovnat a nedají jim nic zadarmo. Fyzické rozdíly ve starším školním věku, mezi pohlavím, jsou však někdy patrné. Celkem máme na soupisce ve starších žácích 17 chlapců a dívek.

Co se týče odehraných zápasů. Na týmy z čela tabulky, jsme i díky faktu popsaném výše neměly. I tak nám však souboje s Vyškovem, Startem Brno, Medlánkami, Znojmem nebo Rousínovem, přinesly důležité zkušenosti. Měření sil s ostatními mužstvy bylo z herního a výkonnostního pohledu vyrovnané. Nejpovedenější utkání bych označil s týmem Boskovic B, které jsme vyhráli 2:1 především díky velké bojovnosti v závěru. Druhý poločas s Rájcem-Jestřebí, jehož jsme po vyrovnané první půli, ve druhém dějství téměř nepustili z vlastní poloviny. Vítězství 3:2 v Žěbětíne, kdy vítěznou branku vstřelila Veronika Španělová z přímého kopu a také velice zdařilý výkon jsme předvedli i přes prohru s týmem FKD.

I přesto, že si teď do začátku jara dáváme od mistrovských utkání pauzu, pro nás tréninkové proces nekončí.  Budeme střídat tréninky v hale a na naší umělce v Kunštátu. Příští víkend máme na programu utkání s týmy Vyškova a Líšně. V dalších týdnech se rozeběhne zimní tišnovská liga a také halové turnaje. Program tak stále zůstává nabitý a plný fotbalu.

 

 

MLADŠÍ ŽÁCI
 

Kádr mladších žáků aktuálně zastupují ročníky 2007 a 2008. V utkání mladších žáků mohou také nastoupit dívky o rok starší, tedy ročník 2006. Celkem aktuálně máme v mladších žácích 30 chlapců a dívek, hrající 1.A třídu JMK nebo za B tým OP Blansko.

 

 

A tým mladších žáků se ve své soutěži pohybuje na druhém místě tabulky, když prohrál jen jediné měření sil a to zrovna minulou sobotu ve Znojmě, brankou z poslední minuty, i když jsme po většinu zápasu byly ve vedení. A však i takové zápasy k fotbalu patří a jsou nezbytné na cestě v učebním procesu. Z celého podzimu vyjmenuji dvě utkání. A to s týmem Soběšic, kdy jsme v poločase prohrávali už 1:4 , ale díky velké vůli jsme se vrátili zpět a mohli nakonec i vyhrát. Konečné skóre bylo 5:5. Druhý zápas bych zmínil s vedoucím mužstvem soutěže Startem Brno, kde se potkaly dvě výborná mužstva. Po většinu času jsme byly ve vedení, ale bohužel díky různým okolnostem jsme na střídaní měli pouze jednoho hráče, což se v závěru do konečné dělby bodů 3:3 promítlo. Nic to však nemění na tom, že vyrovnávací branku jsme inkasovali ve 33 minutě, i když hrací čas poločasu mladších žáků je pouze 30 minut. Na jarní odvedu se tak hráči velice těší, a chtějí s vedoucím týmem soutěže znovu poměřit síly.
V soutěži jsme jediným týmem, kterému se za 13 utkání povedlo vstřelit 101 branek. Honza Fadrný je s 36 brankami nejlepším střelcem soutěže. Takový počet branek nikdo v Moravských krajských soutěží nevstřelil.
 

Odehráli jsme také dvě předkola celorepublikového turnaje Ondrašovka cupu. První předkolo ve Svitavách, ze kterého jsme postoupili do druhého předkola do Kroměříže, kde jsme se utkali s lepšími týmy hrající Moravskou soutěž SpSM - jih, jako jsou Hodnín, Sparta Brno, Vyškov, Kroměříž. Každé mužstvo se skládalo pouze z hráčů ročníku 2007, u nás 75% týmu tvořili hráči ročníku 2008, což bylo znát. I tak jsme však zanechali na turnaji výborný dojem a prezentovali jsme se hrou, dle našich principů. Potřebujeme více takových měření sil, které nás donutí hrát na samotné hranici našich schopností.

B mužstvo mladších žáků, hrající okresní přebor Blansko tvoří hráči, kteří z fotbalem začali později, nebo jejich schopnosti a fotbalové dovednosti ještě nejsou na tak vysoké úrovni, jako jejich kamarádů. I tak si však děti užívají každou minutu strávenou na hřišti. Co se výsledků týče pohybují se ve středu tabulky. Jejich zápal do hry je veliký a díky tomu pokrok, který někteří od počátku srpna udělali je také velmi viditelný.

Tak jako starší žáci i žáci mladší po skončení podzimních mistrovských utkání pokračují v tréninkovém procesu střídáním tréninků v hale a na umělce v Kunštátě. Již zítra je také čeká utkání v Blansku s místním týmem a další halové a venkovní turnaje budou následovat.

 

Pokrok, který někteří hráči a hráčky díky své píli a pracovitosti udělali, ať už patří do žáků starších nebo mladších, je značný. S tím jde ruku v ruce také chuť do fotbalu a učení se novým dovednostem, které jsou u aktuální skupiny žáků na vysoké úrovni. O čemž svědčí velké počty dětí, včetně dorostenek, účastnících se tréninků a utkání. Aktuální číslo je 53. Věřím, že všichni se se stejnou vervou pustí i do zimního období, kdy je program plný halový turnajů a zápasů na umělkách.

 

Konečné tabulky podzimu 2019 tak i tabulka střelců 1.A třídy mladších žáků jsou v přílohách.

 

Martin Pavel (trenér)

Sdílet na Facebooku