Fotbalové kempy Žijeme Hrou - podařilo se něco mimořádného

Vážení čtenáři, přátelé sportu.

Když jsme v roce 2014 poprvé pořádali fotbalový kemp Žijeme Hrou v Kunštátě, nikoho z nás nenapadlo, že by kempy v regionu Halasova Kunštátska mohly v roce 2019 mít celorepublikový zvuk a dosah. V letošním červenci a srpnu se to stalo realitou a my na třech turnusech 8.-12.7. na příměstském v Lysicích přípravky, 22.-26.7. a 5.- 9.8. s nocováním pro přípravky a žáky v Kunštátě přivítali celkem 122 chlapců a dívek, ve věku 6-15 let , ze všech koutů České republiky.

Největší podíl tvořily děti přímo z Kunštátu, Lysic, přilehlých obcí a měst okresu Blansko. Našich kempů se ale účastnily i děti z Brna, Mohelnice, Olomouce, Starého Města, Znojma a měst z kraje Vysočina. Fotbalisti, kteří to k nám měli nejdál, přijeli z Liběšic v Ústeckém kraji.

Všechny naše kempy měly společné téma: ORIGINÁLNÍ nebo-li autentický HRÁČ, jeho charakterové vlastnosti a fotbalové dovednosti. Každý den byly na programu 2-3 tréninkové jednotky, na skvěle připravených travnatých hřištích.

Tréninkový proces na kempech byl sestaven tak, aby každé z dětí mohlo rozvíjet svoji originalitu. Každému bylo umožněno, aby se vlastním tempem, v herním prostředí, mohl učit souvislosti fotbalové hry.

V projektu Žijeme Hrou jsme dlouhodobě přesvědčeni o tom, že investice do zdravého životního stylu a sportování dětí se vyplácí. Doba, kdy se věci dělaly „tak nějak“ je pryč. Sport musí být především zábavou, ale stává se taky komplexní záležitostí. Proto jsme se snažili působit na děti i edukativně. Chtěli jsme, aby si z kempu odnesly informace, jak si budovat správné stravovací návyky. Nebo proč je dobré se po tréninku protahovat.

Pozvali jsme zajímavé hosty. Vždy na jeden den kempu za námi přijela Mgr. Kateřina Honová, která je kapacitou na sportovní fyzioterapii v ČR a momentálně pracuje pro Regionální fotbalovou akademii Jihomoravského kraje. Děti s ní v praxi absolvovaly kompenzační cvičení. S paní Honovou proběhlo i měření chodidel. Děti a rodiče dostali zpětnou vazbu, jestli používají na sportování správnou velikost obuvi. V dalším dnu měl Mgr. Pavel Blaha připravenou interaktivní přednášku na téma „Zdravá strava“.

Speciálním hostem kempu byl Lukáš Vorlický. Sedmnáctiletý rodák z Boskovic je velkým talentem českého fotbalu a od malička procházel metodikou projektu Žijeme Hrou. Momentálně hraje v Atalantě Bergamo. Klub ze severu Itálie bude na podzim hrát základní skupinu Ligy Mistrů. Na kempech proběhla beseda s Lukášem Vorlickým, kdy kluci i holky měli připravené zvídavé otázky. Lukáš děti inspiroval nejen svými znalostmi cizích jazyků, ale i tím, že se přes menší fotbalové kluby dostal až do toho profesionálního.

Skvěle nám vyšlo počasí. Na kempech v Kunštátě jsme k regeneraci využívali místní koupaliště. Velmi pozitivní odezvu u dětí mělo nocování ve Sportovní hale, zde se vždy před večerkou promítaly oblíbené filmy na dataprojektoru.

 

Na přípravě a realizaci kempů v Lysicích a Kunštátě se podílelo 13 licencovaných trenérů: Vladan Horák, Miloš Šmerda, Martin Pavel, Jakub Odehnal, Jan Setnička, Vojtěch Cichra, Jiří Vorlický ml., Pavel Blaha, Vít Bezděk, Jiří Vybíral, Břetislav Šulc, Miroslav Bárta, Aleš Štěpánek. A 4 asistenti: Ondřej Hruška, Adam Chytrý, Vojtěch Vybíral a Veronika Španělová.

Ti si společně s dětmi užili spoustu zábavy. Vynaložili ale i hodně úsilí a energie, za což jim děkuji. Musíme ocenit kluky a holky, s jakou chuťí a zájmem ke všem celotýdenním aktivitám přistupovali. Poděkování patří i všem rodičům za podporu a vynikající spolupráci.

A jestli se děti na našich kempech naučily něco nového, užívaly si krásu fotbalové hry a nebo poznaly nové přátele, jsme šťastní, protože náš úkol byl splněn.

Kempy Žijeme Hrou 2019 jsou již minulostí a my se díváme dopředu. Pokud se Vám u nás líbilo, bude nám ctí i v roce 2020.

Vladan Horák, koordinátor sportovního úseku Žijeme Hrou.

Sdílet na Facebooku